Tłumaczenia konsekutywne

Home| Tłumaczenia ustne| Tłumaczenia konsekutywne

Tłumaczenia konsekutywne

Jak wygląda tłumaczenie konsekutywne?

Tłumaczenie konsekutywne, to jeden z dwóch – oprócz tłumaczenia symultanicznego (kabinowego) – rodzajów tłumaczeń konferencyjnych.

Jest to forma tłumaczenia najlepiej sprawdzająca się podczas konferencji, rozmów, spotkań biznesowych, szkoleń, negocjacji czy prezentacji. Mówca robi przerwy w swoim wystąpieniu, aby umożliwić tłumaczowi przekład na język słuchaczy. Wypowiedź prelegenta może być podzielona na krótsze lub dłuższe fragmenty. W zależności od potrzeb i charakteru spotkania tłumaczenie może być szczegółowym odtworzeniem lub pewnym skrótem wypowiadanych treści.

W przypadku długich fragmentów wystąpień, tłumacz słuchając mówcy, jednocześnie sporządza notatki, które pomagają w odtworzeniu treści w języku docelowym. Taki przekład jest zazwyczaj krótszy od oryginalnego komunikatu, a rola profesjonalnego tłumacza polega na umiejętnej selekcji, syntezie i oddaniu sensu przekazywanych treści.

Dużą sztuką jest samo sporządzanie notatek. Tłumacze wypracowują i doskonalą swój system zapisywania wszelkich informacji za pomocą skrótowych symboli przez wiele lat. Dzięki temu są w stanie na bieżąco rejestrować wszelkie fragmenty z wypowiedzi mówcy.

Kiedy warto wybrać tłumaczenie konsekutywne?

Przy tego rodzaju tłumaczeniu wystarczy tylko jeden tłumacz i nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt. Z tego względu tłumaczenie konsekutywne jest dużo tańsze od tłumaczenia symultanicznego. Minusem takiego rozwiązania jest to, iż znacząco wydłuża ono czas trwania konferencji.

Tłumaczenie konsekutywne jest ciężką pracą wymagającą odpowiedniego przygotowania i perfekcyjnej znajomości języka. W celu zapewnienia wysokiej jakości tłumaczenia przed przystąpieniem do pracy tłumacz powinien dostać niezbędne materiały dotyczące tematu i dziedziny tłumaczenia: mogą to być prezentacje, teksty wystąpień, referaty, program negocjacji itd. Materiały powinny być dostarczone z odpowiednim wyprzedzeniem, umożliwiającym jak najlepsze przygotowanie się do tłumaczenia.

W razie zapotrzebowanie na usługę tłumaczenia konferencyjnego skontaktuj się z nami podając szczegóły konferencji lub spotkania, a my doradzimy optymalne rozwiązanie.

Solaris Bus & Coach
CMC-KUHNKE
Spiromatic
Deftrans
Tarczyński
Omega
Mikroster
Dinx Group