FacebookGoogle+
Nasze usługi Twoją najlepszą wizytówką

TŁUMACZENIA KONSEKUTYWNE (NASTĘPCZE)

Jak wygląda tłumaczenie konsekutywne?

Tłumaczenie konsekutywne, to jeden z dwóch – oprócz tłumaczenia symultanicznego (kabinowego) – rodzajów tłumaczeń konferencyjnych.

Jest to forma tłumaczenia najlepiej sprawdzająca się podczas konferencji, rozmów, spotkań biznesowych, szkoleń, negocjacji czy prezentacji. Mówca robi przerwy w swoim wystąpieniu, aby umożliwić tłumaczowi przekład na język słuchaczy. Wypowiedź prelegenta może być podzielona na krótsze lub dłuższe fragmenty. W zależności od potrzeb i charakteru spotkania tłumaczenie może być szczegółowym odtworzeniem lub pewnym skrótem wypowiadanych treści.

W przypadku długich fragmentów wystąpień, tłumacz słuchając mówcy, jednocześnie sporządza notatki, które pomagają w odtworzeniu treści w języku docelowym. Taki przekład jest zazwyczaj krótszy od oryginalnego komunikatu, a rola profesjonalnego tłumacza polega na umiejętnej selekcji, syntezie i oddaniu sensu przekazywanych treści.

Dużą sztuką jest samo sporządzanie notatek. Tłumacze wypracowują i doskonalą swój system zapisywania wszelkich informacji za pomocą skrótowych symboli przez wiele lat. Dzięki temu są w stanie na bieżąco rejestrować wszelkie fragmenty z wypowiedzi mówcy.

Kiedy warto wybrać tłumaczenie konsekutywne?

Przy tego rodzaju tłumaczeniu wystarczy tylko jeden tłumacz i nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt. Z tego względu tłumaczenie konsekutywne jest dużo tańsze od tłumaczenia symultanicznego. Minusem takiego rozwiązania jest to, iż znacząco wydłuża ono czas trwania konferencji.

Tłumaczenie konsekutywne jest ciężką pracą wymagającą odpowiedniego przygotowania i perfekcyjnej znajomości języka. W celu zapewnienia wysokiej jakości tłumaczenia przed przystąpieniem do pracy tłumacz powinien dostać niezbędne materiały dotyczące tematu i dziedziny tłumaczenia: mogą to być prezentacje, teksty wystąpień, referaty, program negocjacji itd. Materiały powinny być dostarczone z odpowiednim wyprzedzeniem, umożliwiającym jak najlepsze przygotowanie się do tłumaczenia.

W razie zapotrzebowanie na usługę tłumaczenia konferencyjnego skontaktuj się z nami podając szczegóły konferencji lub spotkania, a my doradzimy optymalne rozwiązanie.

Zamów teraz Bezpłatna wycena

Języki tłumaczeń

angielski niemiecki francuski rosyjski włoski hiszpański portugalski niderlandzki duński szwedzki norweski czeski słowacki węgierski bułgarski rumuński chorwacki grecki macedoński serbski słoweński bośniacki ukraiński białoruski litewski łotewski estoński mołdawski kataloński chiński japoński arabski