Kontrola jakości

Home| Kontrola jakości

Kontrola jakości

Jak wygląda kontrola jakości (QA) w BTD Services?

O jakość naszych usług dbamy na wielu etapach, m.in. podczas:

  • rekrutacji tłumaczy
  • przydzielania zespołu do projektów zgodnie ze specjalizacją (w tym konsultanta / specjalistę z danej branży)
  • procesu tłumaczenia (z wykorzystaniem. m.in. narzędzi CAT)
  • weryfikacji tłumaczenia (proofreading)
  • korekty Native Speakera (*opcjonalnie)

Narzędzia wspomagające QA

W swojej pracy, w ramach wsparcia naszego doświadczonego zespołu, wykorzystujemy również najnowsze rozwiązania technologiczne.

Narzędzia CAT 

Narzędzia CAT (ang. Computer Assisted Translation), czyli programy wspomagające tłumaczenie, ułatwiają pracę tłumacza, dzieląc tekst na segmenty i zapisując w pamięci każdą wykonaną operację. Program pozwala tworzyć i wykorzystywać glosariusze terminologiczne, co jest niezbędne szczególnie przy tłumaczeniu tekstów specjalistycznych z wąskich dziedzin naukowych lub technicznych. Program weryfikuje także treść pod względem spójności terminologicznych oraz zgodności z tekstem źródłowym wprowadzonych przez tłumacza danych liczbowych i dat. W BTD Services korzystamy z oprogramowania Trados Studio.

Programów typu CAT nie należy mylić z tłumaczeniem maszynowym za pomocą np. Google Translate, gdzie nie mamy żadnego wpływu na jakość tłumaczenia.

Narzędzia do kontroli jakości

Oprócz narzędzi CAT korzystamy także z oprogramowania Verifika QA. Jest to narzędzie służące do kontroli przetłumaczonego tekstu pod kątem spójności terminologicznej. Działanie tej funkcji zostaje wzmocnione dzięki podpięciu do programu właściwej “technicznej” bazy zasobów językowych z branży, z której pochodzi przełożona treść. Program wychwytuje również interpunkcję i błędy stylistyczne.

Programy OCR i DTP

Korzystamy także z oprogramowania OCR (ABBY FineReader, Solid Converter, Acrobat Pro DC) oraz oprogramowania do składu tekstu, czyli DTP (Adobe InDesign, Illustrator, Photoshop, Framemaker, PageMaker, Quark)

Polisa OC

Dbając o bezpieczeństwo realizowanych dla Państwa projektów, posiadamy polisę od odpowiedzialności cywilnej z tyt. świadczonych przez nas usług (PZU S.A.). 

Solaris Bus & Coach
CMC-KUHNKE
Spiromatic
Deftrans
Tarczyński
Omega
Mikroster
Dinx Group