Tłumaczenie symultaniczne

Home| Tłumaczenia ustne| Tłumaczenie symultaniczne

Tłumaczenie symultaniczne

Tłumaczenie symultaniczne to drugie – obok tłumaczenia konsekutywnego – z rodzajów tłumaczeń konferencyjnych.

Tłumaczenia kabinowe uchodzą za jedną z najbardziej złożonych i wyczerpujących form tłumaczenia. Tłumacze pracują parami w dyskretnie ustawionych, oddalonych od mówcy kabinach przeznaczonych do tłumaczeń symultanicznych. Występujący na konferencji prelegenci nie zwracają uwagi na tłumaczenie, które odbywa się jednocześnie w stosunku do ich wypowiedzi.

Tłumacze co do zasady słuchają treści oryginału jednym uchem, aby drugim mogli słyszeć sami siebie, dzięki czemu kontrolują aby ich treść trafiająca do uszu odbiorców tłumaczenia była sensowna i ściśle oddawała to, co mówi mówca. Ten złożony poznawczo proces wymaga wielu lat przygotowania, a jego doskonalenie trwa przez całe życie.

Proces tłumaczenia symultanicznego, jest na tyle wyczerpujący, że tłumacze muszą pracować parami i zmieniać się np. co pół godziny. Tłumacz 'odpoczywający' nie pozostaje jednak całkowicie bierny, cały czas wsłuchuje się w słowa prelegenta aby w razie wesprzeć kolegę w przetworzeniu trudnych, gęstych informacyjnie ciągów dat, pojęć, nazwisk czy tytułów.

Bardzo ważne dla tłumaczy jest całkowite odcięcie dźwiękowe od świata zewnętrznego, co gwarantują najwyższej jakości kabiny dźwiękoszczelne. W takich warunkach tłumacz może skupić się na tym, co najważniejsze, bez odwracających uwagę czynników zewnętrznych. Mikrofony w kabinie są bardzo czułe, więc należy odpowiednio dostosować siłę głosu i oddechu tak, aby przekaz był przyjazny dla słuchających. Dzięki sprawnej współpracy zespołu tłumaczeniowego z profesjonalną ekipą techniczną goście często zapominają, iż na spotkaniu wykorzystywane jest tłumaczenie symultaniczne. Wystąpienia oraz następujące po nich debaty panelowe przebiegają gładko w sposób niemal zbliżony do dialogu jednojęzycznego.

W razie zapotrzebowanie na usługę tłumaczenia konferencyjnego skontaktuj się z nami podając szegóły konferencji lub spotkania, a my doradzimy optymalne rozwiązanie.

Solaris Bus & Coach
CMC-KUHNKE
Spiromatic
Deftrans
Tarczyński
Omega
Mikroster
Dinx Group